Stasiuko mugė prie senojo Šlyninkos vandens malūno

Zarasų rajone vis aktyviau reiškiasi bendruomenė „Šlyninkos vandens malūnas“. Aktyvūs šio malūno šeimininkai Regina Veselienė ir Stasys Sutkauskis tampa gražių renginių sumanytojai ir rengėjai. Šį kartą ši bendruomenė dar sykį nustebino zarasiškius nauju ir originaliu sumanymu.

Visi mes džiaugiamės gražia Kaziuko muge, ji turi gilias ir gražias tradicijas. O šios bendruomenės nariai nusprendė, kuo gi Stasiukas prastesnis. Ir surengė prie senojo malūno, kuris puikuojasi prie Nikajos upės, Stasiuko mugę.

Sugužėjo kaip niekad gausus būrys rankdarbių mėgėjų iš įvairiausių rajono kampelių. Tautodailės mėgėjai suvežė savo gaminius. Ko tik mugėje nebuvo, negalėjai atsistebėti spalvingiausiais floristikos darbais, žavėjo medžio drožinėtųjų išmonė, žmonės sustodavo prie austų, megztų ir nertų dirbinių. Pirko prasidedančiam darbymečiui reikalingus krepšius. Mugėje buvo ir kirvakočių, dalgiakočių. Siūlė mugės dalyviai svečiams ir riestainius, kitus gardumynus.

Daug gražių darbų į mugę atvežė Zarasų žemės ūkio mokyklos moksleiviai ir pedagogai. Dažnas sustodavo prie austos juostos, kurioje žodis „Lietuva“. Ji žavėjo ir traukė mugės dalyvius. Nuaudė šią juostą Vilmantė Kruopytė ir Vaida Šileikytė. Jos dar ne patyrusios audėjos, tačiau kruopštumu nenusileidžia ir gabioms meistrėms. Tiesa, šio audimo juos mokė patyrusi garsi rajone tautodailininkė Adelė Tumėnienė. Čia buvo demonstruojamos staklytės, kurios skirtos juostų audimui. Pagamino jas irgi žemės ūkio mokyklos moksleivis Dmitrijus Kostygovas. Gausu buvo ir Zarasų „Ąžuolo“ gimnazijos jaunųjų drožėjų, kuriems vadovauja mokytojas Raimundas Pupeikis, darbų. Rajono neįgaliųjų draugijos nariai pateikė užimtumo centro darbus. Mugėje galėjai pasigrožėti ir nusipirkti likimo nuskriaustų žmonių rankomis pagamintas sages, išaustus, nunertus ir išsiuvinėtus dirbinius. Aktyvus šios draugijos narys Bronius Bartašiūnas į mugę atvežė daugiau kaip dvi dešimtis jo rankomis pintų krepšių iš medžio vytelių ir plastmasės. Net valanda nepraėjo ir vos ne visi krepšiai buvo parduoti. Virtuvės reikmenis iš medžio siūlė Gediminas ir Rita Kairiai iš Degučių. Mugės dalyvių teismui savo austas skaras pateikė ir panevėžietė Neringa Ragauskienė. Jos austas skaras moterys ne tik rišosi, čiupinėjo, bet ir noriai pirko. Antalieptės seniūnijos aktyvistai kepė ne tik skanius blynus, vaišino visus mugės dalyvius, bet ir muzikantą atsivežė, kad liūdėti netektų. Mugės lankytojai, klausydamiesi nuotaikingų dainų ir muzikos, negalėjo atitraukti akių ir nuo jaunųjų, ir patyrusių amatininkų darbų ir stebėti, kaip kai kurių iš jų rankoms meistriškai paklūsta metalas ar medis, kaip unikaliai išausta, numegzta, išsiuvinėta, nupinta. Linksmino šios originalios šventės dalyvius ir Zarasų kultūros centro etnografinio meno mylėtojai ir puoselėtojai. Jaunieji mugės dalyviai galėjo pajodinėti arkliuku poni.

Šventę pradėjo bendruomenės vadovė Regina Veselienė. Ji nuoširdžiai džiaugėsi, kad į jų sumanymą atsiliepė tiek daug žmonių, atvyko ne tik su dirbiniais, bet ir nusipirkti, pasigrožėti, pasimokyti. Už tokią surengtą šventę dėkojo ir Zarasų žemės ūkio mokyklos mokytoja Danutė Gražienė, ji taip pat sveikino šios šventės organizatorių Stasį su Stasynėmis. Jį sveikino ir rajono savivaldybės mero pavaduotoja Stasė Goštautienė, ji taip pat žavėjosi šia gražia švente. Labai džiaugėsi naujai gimusia tradicija ežerų krašte rajono kultūros rūmų etnografė Rima Vitaitė, ji kalbėjo, kad Vilnius turi Kaziuko šventę, Klaipėda – Jūros šventę, garsėja ir kitos vietovės originaliomis šventėmis. Ši šventė turėtų irgi tapti gražios tradicijos pradžia, ji linkėjo mugės dalyviams ne tik smagiai pasilinksminti, bet ir senuosius amatus prisiminti, pageidaujamą suvenyrą ar skanėstą nusipirkti. Į šventę atvyko Cibulinės karalienė, kuri visiems dėkojo už tokią originalią šventę.

Po gražių sveikinimų ir linkėjimų bendruomenės vadovė visus pakvietė į lauką išmėginti jėgas svogūnų sodinimo varžybose. Juk Stasynės ta diena, kai sodinami svogūnai. Į vagą stojo rajono savivaldybės mero pavaduotoja Stasė Goštautienė, socialinio draudimo fondo Zarasų skyriaus vedėja Stasė Juknevičienė, Dusetų sporto klubo „Ainiai“ vadovas Vytautas Čypas, Zarasų žemės ūkio mokyklos mokytoja Danutė Gražienė, rajono savivaldybės mero patarėja Olga Raugienė. Svogūnų sodinimą vertino komisija. Ji ir nusprendė, kad geriausiai, taisyklingiausiai ir sparčiausiai svogūnus sodino rajono savivaldybės mero patarėja Olga Raugienė. Puikiai svogūnus sodino ir Danutė Gražienė bei Vytautas Čypas.

Patraukė žiūrovų dėmesį ir duonos valgytojų varžybos. Ją reikėjo gražiai, kruopščiai ir tvarkingai valgyti. Duonelė ypatinga dar ir tuo, kad iškepta šio malūno krosnyse iš šiame malūne sumaltų miltų. Šių varžybų nugalėtoju tapo Martynas Vaškevičius. Gražiai ir skaniai duonytę kramsnojo ir Paulius Malakauskas bei Galina Razmanavičienė.

Smagiai rajono kultūros rūmų šokių kolektyvas „Ežerūnas“ šventės dalyvius mokė šokti. Iki vakaro šventės dalyviai šoko, dainavo, linksminosi. Už gražią šventę organizatoriams dėkojo jos dalyviai. O antalieptiškis tautodailininkas Saulius Savickas iš medžio net išdrožė nuostabų darbą, jame žodžiai „Stasiuko mugė“. Šis darbas ir buvo padovanotas bendruomenei „Šlyninkos vandens malūnas“. Jis nuo šiol puoš bendruomenę kartu su R.Pupeikio padovanota iš medžio drožta šeimyna.

Šiame gražiame krašte turi gimti graži ir prasminga tradicija. Tai buvo pirmasis renginys, bet gražus, turiningas ir smagus. Bendruomenės vadovai pažadėjo kitąmet vėl pakviesti visus į Stasiuko mugę šalia Nikajos upės, prie senojo malūno.

Petras IVANOVAS