Laukia Stasiuko mugė

Regina VESELIENĖ,
bendruomenės „Šlyninkos vandens malūnas“ pirmininkė

Esu gimusi ir užaugusi Zarasų rajono Šlyninkos kaime. Nuo pat vaikystės mane lydėjo Nikajos upės šniokštimas ir malūno gaudesys. Mano tėvelių gyvenimas nuo jaunų dienų buvo susijęs su malūnu ir jo veikla, amatais. Šviesaus atminimo tėvelis Jonas Malakauskas dienas skirdavo malimui, o po darbo malūne, vakarais, veldavo veltinius, milą, siūdavo apatinius drabužius. Mama Stefanija Malakauskienė, kaip ir dera malūnininko pačiai, kepdavo iš čia pat sumaltų miltų ne tik naminę duoną, bet ir vestuvinius „kringelius“, pyragus.

Mano vaikystės laikais niekas nesakė, kad mano tėveliai amatininkai. Anuomet visi kaimo žmonės gerai išmanė kokį nors amatą, siuvo, audė ir mezgė, drožė, kalė, pynė ir su savo rankų darbo gaminiais važiuodavo į kasmetinius kermošius. Vieni parduodavo tai, ką ilgais rudens-žiemos vakarais turėdavo pasidarę, kiti pirkdavo nusižiūrėtą arba ūkyje labai reikalingą daiktą, treti paprasčiausiai mainikaudavo.

Visą tai prisiminiau, atradusi rajono laikraštyje „Zarasų kraštas“ naują puslapį apie tradicinius senuosius amatus. Kadangi mūsų bendruomenės tikslas – perduoti jaunajai kartai duonos kepimo tradiciją, supažindinti su senolių gyvenimo būdu, pasidalyti didžiausiu turtu – tris šimtmečius menančiu Šlyninkos vandens malūnu, mes nutarėme prisidėti prie mūsų protėvių palikimo, perduodamų iš kartos į kartą tradicijų populiarinimo. Jaučiu didelę nostalgiją tikriesiems amatams, o sugrįžusi su vyru į gimtąjį Šlyninkos malūną pratęsti savo tėvų darbų, labiausiai pasiilgstu kasmet Vilniuje šurmuliuojančios Kaziuko mugės, kurios pagrindinis akcentas – tradiciniai amatai, kai iš visos Lietuvos suvažiuoja įvairių galų meistrai parodyti ir parduoti per žiemą sukurtų darbų.

Labai tikimės neabejingų tautiniam paveldui ir mums pritariančių žmonių surengti pavasarinę Stasiuko amatų mugę prie senojo Šlyninkos vandens malūno. Pavasarį orai bus šiltesni ir sausesni, o svogūnai jau pasodinti, tad kodėl per Stasines mums visiems nesusitikus su savo rankų darbo grožybėmis, nepasiderėjus, nepamainikavus arba nepardavus? Senieji amatininkai atskleistų jaunimėliui savo amato paslaptis, pamokytų ir paporintų apie mūsų protėvių gyvenimą senovėje. Visi gražiai, kaip per Užgavėnes, pašurmuliuotume.

Didžiausias džiaugsmas visiems būtų pamatyti, kaip pinami krepšiai, veliami veltiniai, skobiami šaukštai, žiedžiami puodai, kaip tarp tikrų amatininkų šurmuliuoja ilgais sijonais pasirėdžiusios moterys ir virvėmis marškinius susijuosę vyrai, kaip nuo kaimiškų gėrybių sunkėja jų rankose čia pat įsigyti pinti krepšiai. Labiausiai norėtųsi išvengti kičinių prekių, netikrų amatų.

Įrodykime, kad mūsų krašto amatai, tradicijos ir šventės yra gyvos, kad mūsų krašto žmonės yra auksarankiai. Pritarkite mūsų įdėjai dalyvaudami rengiamoje Stasiuko mugėje, kuri įvyks Gegužės 8 diena prie senojo Šlyninkos vandens malūno.

Dalyvius prašome registruotis telefonu 8 686 23348 arba www.slyninkosmalunas.lt .

Dalyvavimas nemokamas!